Depresja to jedna z wielu chorób XXI wieku. Według statystyk choruje na nią aż 350 mln ludzi na całym świecie, z czego 1,5 mln to Polacy. Leczyć depresję można na kilka sposobów. Podstawowy to leczenie farmakologiczne, którego boi się większość chorych w obawie o uzależnienie środkami psychotropowymi.
Najważniejsze jest postawienie prawidłowej diagnozy, dlatego w tym celu należy udać się do lekarza psychiatry. Zażywanie leków antydepresyjnych pozwala na zniwelowanie objawów choroby takich jak: złe samopoczucie, odczucie odrzucenia, uczucie lęku i niepokoju. Pomagają one również uregulować sen, który podczas choroby jest zazwyczaj zaburzony. Substancje, które są zawarte w tych lekach wspomagają produkcję serotoniny oraz noradrenaliny, których niedobory i zaburzona produkcja przyczyniają się do powstania choroby.
Kolejnym sposobem na leczenie depresji jest psychoterapia. Jej zastosowanie z pewnością wspomoże przyjmowanie leków antydepresyjnych oraz zmniejszy ryzyko nawrotu choroby. Ta metoda leczenia polega przede wszystkim na rozmowie z psychoterapeutą. Istnieją różne jej rodzaje, a o zastosowaniu odpowiedniej formy prowadzenia terapii decyduje psycholog, który ją prowadzi. Rozpoczętej psychoterapii nie powinno się kończyć wraz z odstawieniem leków.
Aby leczenie farmakologiczne oraz psychoterapia były jak najbardziej pomocne dla chorego należy pamiętać o wsparciu ze strony rodziny i przyjaciół. Jest to bardzo ważne, gdyż to właśnie postawa najbliższych osób ma największy wpływ na powodzenie leczenia depresji. Ważna jest również relacja jaka tworzy się pomiędzy pacjentem i lekarzem i ich współpraca. Aktywność trybu życia chorującego na depresje powinna być uzależniona od postępów leczenia oraz możliwości i chęci pacjenta. Ważne jest aby wprowadzić w swoim życiu pewne nawyki, takie jak spożywanie regularnych posiłków, czy chodzenie spać o tej samej porze.

You must be logged in to leave a reply.