Służba ZdrowiaDziś rozpoczynamy nową kategorię naszego bloga, która znając życie, rozwinie się. Niestety dojrzeliśmy, osiągnęliśmy wiek średni i tematy zdrowia często pojawiają się w naszych dyskusjach. Zaczynamy od zdrowia psychicznego. Temat trochę wypłynął sam. Jeden z naszych kolegów szukał lekarza psychiatry, który byłby w krótkim czasie skonsultować jego siostrę. Kobieta w kilka dni po porodzie wyraźnie posmutniała, odczuwała lęk, nie miała energii aby zajmować się noworodkiem, nie mogła spać. Wydawało się, że to tzw. depresja poporodowa, jednak potrzebna była pomoc specjalisty. Szpital i lekarze gdzie rodziła nie był w stanie podać kontaktu terapeutycznego, nie zatrudniają psychiatry.

Kolega zaczął od publicznych Poradni Zdrowia Psychicznego, ubezpieczenie w NFZ nie było główną motywacją, jednak siostra mieszka w Warszawie i funkcjonuje tam wiele przychodni państwowych. Niestety okazało się, że nie ma wolnych terminów, PZP nie przyjmują pacjentów w trybie nagłym. Czas oczekiwania na wizytę to 6 -12 tygodni. Proponowano mu aby udał się do Izby Przyjęć szpitala psychiatrycznego, tam jednak po krótkim badaniu okazało się, ze stan pacjentki nie kwalifikuje jej do hospitalizacji i odesłano do PZP. Koło się zamyka.

Pozostało skorzystać z ofert licznych w Warszawie  gabinetów i poradni prywatnych. Tu także nie jest łatwo znaleźć specjalistę psychiatrę przyjmującego „od ręki”, większość poleconych lekarzy nie miała wolnych terminów.  Jednak oczekiwanie jest znacznie krótsze niż w placówkach publicznych, wynosi z reguły kilka dni do dwóch tygodni. Niestety bolączką jest, ze prawie żaden psychiatra nie realizuje wizyt domowych. W naszym konkretnym przypadku młoda matka ma kłopoty z mobilnością. A oto kilka faktów charakteryzujących usługi psychiatrów w Warszawie w ramach praktyk prywatnych:

  • oczekiwanie na konsultację 3-14 dni
  • cena wizyty 100-400 PLN
  • praktycznie nikt nie realizuje wizyt domowych ( ew. koszt wizyty od 300 PLN)
  • nie wszyscy mają podpisana umowę z NFZ na refundację leków

W końcu naszemu przyjacielowi udało się skontaktować z lekarzem, który zbadał pacjentkę i dał zalecenia. Dla zainteresowanych podajemy dane kontaktowe psychiatry w Warszawie.

Sprawdziliśmy w Polsce specjalizację z psychiatrii posiada ok. 3000 lekarzy. To ok. dwa razy mniej niż w pozostałych krajach europejskich, zapotrzebowanie na tego typu usługi stale rośnie, a wiek XXI to podobno dominacja zaburzeń psychicznych w medycynie.

You must be logged in to leave a reply.